Brugernavn:
Password:

Glemt dit password?

Opret dig som bruger






Alder: 143 dage

Fronterne skærpes i Birkelunden


21-årige Ulrik Hansen fastholder anholdelsen af eks-hovedbestyrelsesmedlem i Jægerforbundet, Tonny Rasmussen bekræfter anholdelsen, men kalder sagen fordrejet.


21-årige Ulrik Hansen fastholder anholdelsen af eks-hovedbestyrelsesmedlem i Jægerforbundet, Tonny Rasmussen bekræfter anholdelsen, men kalder sagen fordrejet.


Af: Redaktionen


Den overraskende vending i sagen omkring den civile anholdelse af 21-årige Ulrik Hansen på en af familiens jorder, den 24 hektar store „Gyldenhøj” i Stenløse tirsdag 8. april, tager en ny drejning med den mail, eks-hovedbestyrelsesmedlem i Danmarks Jægerforbund, Tonny Rasmussen, Ølstykke, af ukendte årsager har udsendt til en række personer i sit adressekartotek, efter historien om sagen blev sat på Netnatur.dk 14. april. Forinden havde Tonny Rasmussen fået tilbud om at kommentere på den, men benyttede sig ikke af det.

 

Tonny Rasmussen fastslår i mailen, at han ikke står bag anmeldelsen til Nordsjællands Politi. Den civile anholdelse af Ulrik Hansen forbigår han derimod i tavshed.

 

- Da Tonny Rasmussen og hans kammerat kom ind på vores ejendom, talte kammeraten i mobiltelefon. Mens vi gik ned imod min bil, var det derfor Tonny Rasmussen, der førte ordet. Da vi nåede frem til bilen, spurgte jeg, om jeg må gå, hvortil han (Tonny Rasmussen, red.) svarede, at det må jeg ikke, fordi jeg skulle betragte mig som civilt anholdt. Imens talte kammeraten i mobiltelefonen med Nordsjællands Politi, der hårdt presset ankom mellem tre kvarter og en time senere, forklarer Ulrik Hansen, som blev kontaktet af duoen efter at have skudt den sidste ud af i alt tre blishøns i en sø, opstået på familiens ejendom på grund af en defekt drænledning.

 

De tre blishøns, som blev skudt ulovligt, fordi Ulrik Hansen ikke havde en tilladelse fra Skov- og Naturstyrelsen til dette, blev dels skudt, fordi de ikke skulle jage de ynglende gråænder i søen bort, dels fordi de fouragerede på vinterhveden op til søen, og har anrettet skade på denne.

 

Tonny Rasmussen og kammeraten kom inde fra deres jagtareal på nabostykket, et „frimærke” på  5,5 hektar, hvor der blandt andet drives intens bukkejagt forår og sommer.

 

- Mens vi ventede på politiet og stod og snakkede, sagde de noget om, at min farfar var krybskytte, og det ikke var så underligt, at jeg gjorde noget lignende (ved at skyde de tre blishøns i sagen, red.). Desuden sagde en af dem – hvem husker jeg ikke – at de havde et horn i siden på mig, fordi min farfar engang var trængt ind på deres areal, efter at de havde skudt en buk der.

 

I mailen, Tonny Rasmussen har udsendt til en række personer med tilknytning til jagt, postulerer han, at han aldrig har skudt en buk på det 5,5 hektar store areal. Han fastslår samtidig, at han ikke er lejer af hverken dette eller andre revirer, såvel som han aldrig har været på bukkejagt i området.

 

Ulrik Hansen postulerer heller ikke over for Netnatur.dk, at Tonny Rasmussen er lejer af det lille naboareal på 5,5 hektar, hvoraf 0,5 hektar er beplantet med birk i et lavtliggende område. Han forholder sig kun til, at han mange gange har set Tonny Rasmussen på det nævnte areal – også i jagtsammenhæng.

 

- Jeg har ofte set ham på arealet med riffel i bukkejagten. Man kan ikke undgå at se hans Opel Astra eller Vectra stationcar holde der. Hvis han og kammeraten sidder to mand ad gangen på så lille et areal, så skulle vi på al den landbrugsjord, vi dyrker omkring Stenløse, have 60 mand på bukkejagt ad gangen. Det ville være helt hen i skoven, mener Ulrik Hansen.

 

- Det er lodret løgn, når Tonny Rasmussen postulerer, at han ikke har været på jagt på det 5,5 hektar store areal, siger Ulrik Hansen; for alle der færdes i området, er vant til at observere Tonny Rasmussen der. Også Ulrik Hansens families forvalter på landbrugsarealet, Dennis Binder, har ofte observeret Tonny Rasmussen på arealet.

 

- Jeg har set ham mange gange, især i bukkejagtsæsonen. I denne kører jeg enten gødning ud eller sprøjter afgrøderne. Jeg har ofte kørt forbi på traktoren, når han (Tonny Rasmussen, red.) med riffel har siddet i en hasselbusk i gærdet. Det er det eneste sted, han kan sidde på bukkejagt på arealet, fordi det kun er her, der er kuglefang. Derimod kan der ikke skydes med kugle i den lille birkelund, fordi arealet her er lavtliggende, og der mellem dette og byen (Ølstykke, red.) ikke findes kuglefang, siger Dennis Binder, der samtidig fastslår, at han dog ikke har observeret Tonny Rasmussen så ofte på naboarealet sidste år som de foregående år.

 

Netnatur.dk har anmodet Tonny Rasmussen om at kommentere på de nye oplysninger i sagen og her følger svarene fra det tidligere HB medlem i Danmarks Jægerforbund.

 

-Skal man forstå denne sag rigtig skal man næsten se terrænet, som overvejende består af bare marker. Birkelunden, som er 2,7 td.l. ligger lige op af byen Stenløse og alt hvad der sker på terrænet sker i fuld offentlighed. Det er derfor meget uheldigt, at vi af omveje hører, at der går en jæger rundt i jagttøj med en hund og skyder i fredningstiden. Vi forsøgte et par gange at tage den pågældende på fersk gerning, men først tredje gang lykkedes det. Da så vi tilmed, at den unge jæger skød en blishøne på vandet med en haglbøsse. Hundens apportering var fin, men det var den ulovlige regulering ikke. Min kammerat var især beklemt ved situationen, da den ulovlige regulering fandt sted lige op af det terræn(Birkelunden red.) som han har lejet jagten på. Forbipasserende kunne derfor meget nemt få det indtryk, at det var min kammerat, der stod bag de mystiske skud fra Birkelunden, som flere havde hørt uden for jagttiden.

 

-Det er dog rigtigt, at det var mig, der stod bag den civile anholdelse. Men selve politianmeldelsen stod min kammerat for. Dog vil jeg sige, at havde han ikke gjort det, havde jeg selv anmeldt den pågældende til politiet.

 

-Desværre har sagen fået en meget uheldig drejning, da det bl.a. er postuleret, at politianmeldelsen i virkeligheden er en hævngerning fra min side. Det er jeg helt uforstående overfor, da jeg ALDRIG har været på riffeljagt i området. Og altså heller ikke på det pågældende terræn ved Birkelunden, hvor anholdelsen fandt sted.

 

-Til gengæld har jeg ofte været på fuglejagt om efteråret, da Birkelunden er rigtig god til fasaner og desuden er der anlagt en rævegrav her. Men vi har aldrig været mere end to, og maks tre personer på jagt. Så når nogle hævder, at de har set mig med en riffel i området passer det ganske enkelt ikke. 

 

-Det kan være de har set mig, da jeg bor i området. I bukkejagten kan jeg godt finde på at tage ned til min kammerat efter jagten for at høre, hvad han har set og oplevet. Men jeg har ALDRIG haft en riffel med i området. Desværre kom den mail, som Henning Kørvel fremsendte til mig, aldrig frem og derfor bliver jeg først bekendt med sagens(politianmeldelsen red) drejning, da jeg ser den på Netnatur.dk, hvor den anmeldte betegner mig som områdets største hegnsskytte. Efterfølgende kan jeg se i de kommentarer, der er kommet ind, at jeg heller aldrig har været interesseret i naboaftaler. Men hvordan kan jeg det, når jeg ikke er jagtlejer eller jagtejer i området, slutter Tonny Rasmussen, i sagen om den politianmeldte ungjæger, der skød tre blishøns uden for jagttiden.


Viser resultaterne 1 til 5 af 16
 

Knud Petersen

søndag, 20-04-08 14:12

Citat: Først påberåber Sands sig at sagen drejer sig om anholdelse af en skydegal ung mand som ikke evner at reparere et dræn - men giver sig i stedet til at skyde løs på en flok hjælpeløse blishøns...

Herefter plabrer man op i atter en artikel om frimærker, 2 jægere af gangen på 5.5 hektar osv. osv. som skulle svare til 60 skydegale på det andet stykke...

Hvad handler det her om ?

Hævngærig ? det er da The Go Netnaturen på foranledning af den skydegale 21 årige som er hævngærige over man er snuppet i krybskytteri i første grad.

Mig bekendt er det da lovligt at skyde 120 stykker råvildt på 5 hektar om året hvis man kan nå det... Og som sagen nu udvikler sig "direkte væk fra emnet" så kunne man jo håbe tonny skød 6 næste sæson for lige at statuere det eksempel.

Det er satme en sørgelig ending netnatur lukker og slukker med. Citat slut(gudskelov)

Magen til pladderlæsning skal man "satme" lede længe efter. Manden er jo gået i total hadsk selvsving - og oven i jægerhatten så endda af og til på engelsk. Hvad "fanden" bilder han sig ind. Manden har med garanti aldrig gjort noget ulovligt. Han har aldrig kørt med håndholdt mobiltelefon eller kørt 120 hvor der kun må køres 110 hvilket kan have langt, langt alvorligere konsekvenser end aflivningen af tre "hjælpeløse" blishøns.

Civil anholdelse!!! Nej, nu stopper festen "satme". Og så en fra vores eget forbunds top. Den mand må jo være total idiot, eller det der er langt værre. Føj for den.

Og her til slut står der i retsinfo bl.a. følgende:

Formålet med muligheden for en civil anholdelse er først og fremmest, at det skal være muligt for private personer at foretage en retshåndhævelse i tilfælde af, at politiet ikke har denne mulighed. Fx hvor det må anses for nærliggende, at gerningsmanden vil flygte fra stedet, og det efterfølgende vil være svært at identificere ham.

Hvor dybt sørgeligt at en af vores topfolk kan finde på at te sig så ubærligt dumt. Det er den slags selvretfærdige personer der er ødelæggende for et ellers stærk og godt DJ.

 

Morten Larsen

fredag, 18-04-08 17:01

Kære Michael

Det kan vel efterhånden ikke overaske nogen, at I vælger denne udvej, endnu en gang.

Det er nu engang nemmere at gemme sig, frem for at stå frem og tage ansvaret for sine handlinger, ikke sandt?

Der er mange ubesvarede spørgsmål endnu i denne sag, og om jeres håndtering af den. Jeg synes I skylder jeres læsere, at svare på dem. Om ikke andet, så for at bevare et skær af troværdighed.

Mvh
Morten Larsen

 

Sand Michael > fra Hjallerup

fredag, 18-04-08 16:16

Kære alle
Det er redaktionens opfattelse, at vi nu har redegjort rigeligt for de forhold, som har med den civile anholdelse og de ulovligt nedlagte blishøns at gøre. Vi har ikke mere at tilføje og betragter derfor vores deltagelse i debatten som afsluttet.
bedste hilsner
Michael Sand

 

Jesper Hauritz

fredag, 18-04-08 14:45

Men MS det er jo heller ikke forbudt for Dig og HK at forholde sig lidt kritisk til sådan en sag.

Du må forstå at som det på netnaturen læses, så ser det ud som om man hetzer tonny i en dårlig sag, fordi han har sat en 21 årig ulovlig jæger på plads.

 

Jesper Hauritz

fredag, 18-04-08 14:35

Michael Sand - du er helt afsporet i den her sag, i hvert fald i forhols til hvordan 80% læser den.

Havde sagens indhold været en fejde omkring anholdelsen og de 3 krybskudte bliskokke, "For de ér krybskudte" ja så havde det været ok, sag om ulovlig indtrængen på ejendom osv. osv.

Jeg ser slet slet ikke hvor 2 mand på 5.5 hektar stor jagt med den halve birkelund kommer ind i billedet.
Færdes med rifler, kammeraters tilstedeværelse, bilers mærke og om det er sedan eller stationcars, set utallige gange i jagtlig sammenhæng. Rækken af postulater sprøjter i samtlige 3 artikler.

Hvad har det med krybskytte sagen at gøre ?

Det her er DIREKTE Hetz fra en 21 årig kegle som er blevet snuppet i krybskytteri... BASTA. Ført frem af Netnaturen.
Han har sansynligvis ondt i røven af et eller andet.

I havde vel drømt om en ny sag på linie med storhedstiden fra forbunds sagen, men i skyder så lavt at kuglen ikke bevæger sig en millimeter i luften, og derfor sprænger kanonen.

Der er kun én som medgiver jer sagen ukritisk, og det er Per, han spekulerer på afgrøder, mens den 21 årige pludselig fedter ynglende ænder ind også - hvilket siger noget om hans viden omkring vandhuller med ænder og blishøns :lol:

Overskriften Fronterne Skærpes I Birkelunden ?
Tjae - som jeg ser det, så er det Netnaturen som jager konfrontationen, og jeg er ikke helt sikker på den 21 årige er klar over hvad det er for en journalistik han medvirker i her, han føler blot han får oprejsning over at være blevet knækket grundet krybskytteri.

Krybskytteri = på egen ejendom eller fremmed ejendom ? Jagt udenfor sæson = krybskytteri uanset om man er ejer eller ej.
Det er sådan jeg fortolker begrebet, det er ikke sikkert det er juridisk korrekt, men det er fandme sagen ligegyldigt.

 
 

Udfyld venligst følgende felt(er):

Ins Gästebuch eintragen
CAPTCHA billede for SPAM beskyttelse 
 



Nuværende situation
07 Sep 2008


Godt
17°C
Solopgang 6:26 am
Solnedgang 7:47 pm