Alder: 98 dage
Highland Games på Frijsenborg Explorer
På denne weekends Game & Countryman Fair på Frijsenborg kan man prøve kræfter med traditionelle skotske discipliner i styrke og kraft.
Af: Redaktionen
Når der i weekenden den 16. og 17. august 2008 afvikles Game & Countryman Fair Frijsenborg Explorer bliver det med skotsk deltagelse. Fire skotske highland kæmpere kan således opleves både lørdag og søndag, hvor de begge dage både formiddag og eftermiddag vil lave power full skotsk highland games på en stor showbane.
Highland Games er en traditionsrig ældgammel venskabelig kappestrid. Historisk mødtes de skotske klaner for med deres mænd at dyste om hvem, der var dalens stærkeste klan. I dag er Highland Games fortsat en del af den skotske kultur og over alt i landet afvikles der konkurrencer gennem hele sommerhalvåret. Sporten er i dag så organiseret, at der afvikles indledende konkurrencer for til sidst at afslutte i en landsdækkende finale. Ofte overværet af det Britiske Kongehus.
Der konkurreres i forskellige discipliner - alle med styrke og kraft som de grundlæggende elementer. På Frijsenborg Explorer vil man kunne opleve og deltage i følgende:
• Tossing the caber: Præcisions kast med fire og fem meter lange træstammer.
• Throwing the hammer: Længdekast med special konstrueret hammer
• Putting the stone: Længde og højde kast med skotsk flod sten.
• Tug of war Tovtrækning
I bedste gamefair stil indbydes publikum og egnens stærke mænd til at møde op og dyste om titlen som Frijsenborg Highland Mester 2008.
Konkurrencen vil foregå på denne måde, at alle med lyst og mod kan kigge forbi de skotske kæmpers stand. Her kan de ældgamle discipliner med undtagelse af tovtrækning afprøves. På en tavle kan alle følge med i hvem der er den øjeblikkelige leder i konkurrencen. Sidst på eftermiddagen begge dage kæmper de fire bedste deltagere på den store showbane om to pladser til finalen, som afvikles søndag. Den endelige vinder er den kæmper, der samlet set har klaret sig bedst i de 3 discipliner.
Tilmelding til konkurrencen ”Frijsenborg Highland Mester 2008” skal ske på dagen i vores informationstelt ved køb af deltagerkort. Det koster 30 kr. pr. deltager.
Tug of war – søndag den 17. august
Tovtrækning efter skotske regler er også en spændende og underholdende dyst som publikum kan opleve og deltage i på Frijsenborg Explorer 2008. Søndag den 17. august bydes velkommen til holdkonkurrencen Frijsenborg Tug of War Mestre 2008. Der kan være op til 8 deltagere pr. hold.
Her opfordrer vi egnens idrætsforeninger, ”drengeklubber”, erhvervsforeninger og politiske partier om at tilmelde sig denne spektakulære dyst. Tilmelding forgår via vores web site www.storeoplevelser.dk/frijsenborg. Alt efter tilslutning trækkes der også i indledende runder, for til sidst søndag eftermiddag kun at have to hold tilbage dystende om titlen Frijsenborg Tug of War Mestre 2008.
Husk også præmieskydning på english sporting bane, stort hesteshow, sportsfiskeri, hundearbejde og over 50 udstillere.