Alder: 65 dage
Skyd - skyd ikke! [nr. 7]
Syvende billede i serien "Skyd - skyd ikke!", hvor våbeneksperten Poul Hartmann fortæller om forskellige jagtsitautioner.
Af: Michael Sand
Baggrunden for serien "Skyd - skyd ikke" stammer fra Michael Sands Jagtårbog 6. årgang. Herfra er billederne også lånt. Artiklen om selve serien kan ses her.
Poul Hartmanns vurdering af jagtsituationen:
Halsskud til råvildt bør som hovedregel frarådes.
Viser resultaterne 1 til 2 af 2
søndag, 04-05-08 21:12
Halsskud må efter min mening absolut frarådes. Til begyndende riffeljægere er der kun at sige, at langt de fleste danske bukke nedlægges på under 100 m., og med bladskud. Bukken skal nok komme til forsvarligt skud, og det skylder vi dyrene
lørdag, 03-05-08 15:12
Jeg har gjort det nogle gange på jagt i Polen. Det har den fordel, at dyret falder absolut på stedet, i det tilfælde hvor der er risiko for at det ellers løber 20 - 50 meter ind i et område, hvor eftersøgning er besværlig. ( Man havde ingen hunde på det revir, hvor jeg drev jagt dengang i -90'erne)
Man skal kun gøre det ved en god og stabil skydestilling, og ikke på afstande over ca 80 - 100 m. da det kræver en ret nøjagtig træfning.
Udfyld venligst følgende felt(er):
|