Alder: 328 dage
Svensk minister overvejer nu import af ulve
 Fotograf: www.wli.dk
Den svenske jordbrugsminister vil undersøge muligheden for import af ulve fra Rusland og Finland. Ulveforskere mener, at bestanden i Skandinavien allerede lider af kraftig indavl.
Derfor vil den svenske jordbrugsminister Eskil Erlandsson nu overveje om der bør tilføres nyt blod til bestanden i Skandinavien fra Finland eller Rusland.
- At der er behov for fornyelse af generne i ulvestammen er helt klart og derfor skal vi se nærmere på denne mulighed, fortæller den svenske minister til SVT;s Kundskabskanalen.
Ikke overraskende er Svensk Jægerforbunds rovdyrekspert Gunnar Glöersen skeptisk overfor forslaget, da han mener, at ulvebestanden i Skandinavien må klare sig med naturlig spredning og fornyelse. Import af nye ulve vil blot øge modstanden mod den førte rovdyrpolitik endnu mere, hævder den svenske ekspert.
Modstanden mod den førte politik skyldes blandt andet, at et stort antal jagthunde hvert år angribes og dræbes af ulve. Klik her og se Svensk Jakts liste over ulvedræbte hunde i indeværende sæson.
M.S.
Fandt ingen læserkommentarer
Udfyld venligst følgende felt(er):
|