Brugernavn:
Password:

Glemt dit password?

Opret dig som bruger






Nordvestsjællands
råvildt også plaget
af svælgbremserne



Foto: Henning Kørvel

Kortet over svælgbremsens udbredelse i Danmark trænger til revidering.

 

Af Henning Kørvel 23.09.2006
Journalist
hk(@)netnatur.dk

 

Det kan ikke bero på tilfældigheder. Da der via Danmarks Jægerforbunds tidsskrift “Jæger” i 1998 gennemførtes en registrering af nedlagte bukke med svælgbremselarver, så blev det konstateret, at hvis man på Danmarkskortet trak en streg lige over Fyn og førte den tværs over landet til Sjælland og Jylland, så kom indberetningerne om svælgbremselarver i nedlagte bukke syd for denne grænse, hvilket ikke overraskende førte til konklusionen: I 1998 fandtes råvildts svælgbremse hovedsagelig i landets sydlige egne.

 

Men sådan er det ikke længere. Svælgbremsens udbredelsesmønster fra 1998 holder ikke en meter. Netnatur.dk har i det mindste berettet om flere tilfælde af svælgbremselarver i bukke, nedlagt nord for “1998-grænsen”. Sidste år blev svælgbremselarver således fundet i bukke, nedlagt i den kendte Værebro Ådal imellem den tidligere Flyvestation Værløse og Roskilde Fjord. I år er der yderligere konstateret svælgbremselarver i nedlagte bukke fra Nordsjælland og Sejerø. Men dermed hører det ikke op, for svælgbremsen invaderede nemlig for et par år siden Nordvestsjælland og er nu udbredt i hele Odsherred.

 

- Hvert år brækker jeg omkring 25 stykker råvildt, nedlagt i Nordvestsjælland, op, men først for to år siden bemærkede jeg rigtigt svælgbremselarver i nedlagte bukke og mener, de er taget markant til, siger naturvejleder Morten Nielsen, Odsherred Naturskole. For angrebne bukke har han registreret vægttab på indtil et par kg.

 

Han er selv jæger og har i år ved Klint mellem Sjællands Odde og Nykøbing Sjælland skudt en buk med svælgbremselarver. Bukken hostede voldsomt og virrede med hovedet, hvilket var årsagen til, at han fik øje på den.

Konklusionen må herefter være den, at hvis ikke vi vidste det før, så viser fundene i nedlagte bukke af svælgbremselarver i Odsherred sammen med andre fund nord for den uofficielle “1998-grænse” klart, at Råvildts svælgbremse (Cephenomyia stimulator) breder sig nordpå i landet.

 

Læs også:

 


Slår brakareal
- har nu færre
svælgbremser

Henning Kørvel: Resultat: Råvildtbestanden på Bøtøgård på Sydfalster er på vej mod den normale størrelse.


Svælgbremsen
indtager Sejerø

Af Henning Kørvel: Første melding om svælgbremselarver i svælget hos bukke, skudt på Sejerø i år.


Svælgbremsen
stadig længere
nordpå i landet

Henning Kørvel: Svælgbremselarver fundet i svælget på bukke, nedlagt i Nordsjælland i denne bukkejagtsæson.

 




Nuværende situation
13 Okt 2008


Mest skyet
15°C
Solopgang 7:36 am
Solnedgang 6:14 pm