Brugernavn:
Password:

Glemt dit password?

Opret dig som bruger






Ny haglpatron
slår alt, hvad vi
hidtil har kendt



wli.dk


Federal i USA på banen med en patron, hvis haglmateriale har en vægtfylde på 15,2.

 

Af Henning Kørvel 10.01.2006
Journalist
hk(hos)netnatur.dk

 

I starten fremstiller Federal i USA dem til kalkunjagt. Derfor findes de her og nu kun med hagl nr. 5 og 6.

 

Navn: Premium Mag Shok Heavyweight Turkey. Den nye superpatron fremstilles indtil videre kun i kaliber 12 i 3 og 3½ inches. (76 og 89 millimeter) med henholdsvis 46 og 53 gram hagl.

 

Haglene i den nye superpatron slår alt, hvad vi hidtil har set for haglpatroner. Vægtfylden er nemlig 15,2, hvor den for Hevi Shot er 12,1, bly 11,34, molybdæn 10,2 og bismut 9,80. Med skal det også, at vægtfylden for kobber er 8,93, jern 7,86, tin 7,28 og 7,13 for zink. Samlet set overgås de alle dog af ren wolfram, hvis vægtfylde er 19,3.

 

Heavyweight’s metalsammensætning forklarer den høje vægtfylde, idet den er et miks af 80 procent wolfram, 15 procent jern og 5 procent nikkel. Haglene er desuden bemærkelsesværdige, eftersom de er ensartede runde, hvor det er kendt, at haglene i Hevi Shot er uensartede og mere ovale end runde.

 

Desuden er haglskålen (“Flight Control”) revolutionerende, idet den er programmeret til at skille sig af med haglene op til 6 fod fra mundingen, som forlades med 400 m/sek, og separationen sker på den måde, at skørtet forrest på forladningen er forslidset, og åbner sig i 6 små flapper, der får den til at bremse op, mens haglene fortsætter alene. I kraft af, at forladningen ikke er slidset op i traditionel forstand, og haglene ikke forstyrres af turbulens fra højhastigheds-gasser, så bliver skuddet megatæt til trods for, at Heawyweight har færre hagl end en tilsvarende blyhaglspatron. Ses på anslagsenergi, så er den ved skudhold på 40 yard 3,58 footpound, hvor den på tilsvarende afstand med blyhagl i nr. 5 og 6 er henholdsvis 3,47 og 2,35 footpound.

 

Sideløbende med, at kalkunjægere nu har Heavyweight til rådighed, så testes den til andefuglejagt i USA og Canada. I den forbindelse undersøges også, om andefugles indtagelse af Heavyweight-hagl er forbundet med forgiftningsfare analog den, som eksisterer for andefugles indtagelse af blyhagl.

 

I kraft af sine egenskaber er det indiskutabelt, at Heavyweight vil være interessant for nogle danske jægere til jagt herhjemme, navnlig når den har bestået testen til andefuglejagt og vil blive fremstillet med større hagl end i dag. Men på genladningsfronten vendes tommelen nedad, fordi Heavyweight-hagl er for dyre, idet prisen er 70 USD pr. kg. Men som det ikke er nok, så skal man som minimum aftage 1.000 kg, der efter dollarkursen 7.1.2006 (616,22 DKK) så ville koste 431.000 DKK.

 

- Jeg kunne ellers godt have tænkt mig at prøve at lade nogle patroner med Heavyweight, men til de priser der opereres med, er det kun for store fabrikker som fx Federal, siger en af Danmarks store og kompetente haglpatronladere, Arne Sander Jensen.

 

Danske jægere med lyst til at forsøge sig med Heavyweight, kommer altså nok lettest til dette ved at købe den fabriksfremstillede udgave. Pr. æske med 10 stk. er prisen 21,99 USD (3 inches) og 24,99 (3½ inches), svarende til 135,66 og 153,80 DKK og en stykpris på 13,56 og 15,38 DKK, når de vel at mærke købes “over there”. Importeret og forhandlet i Danmark ville prisen givetvis blive højere.