Brugernavn:
Password:

Glemt dit password?

Opret dig som bruger






Nye retningslinjer for
CIC-bedømmelsen af
elitetrofæer er på vej



Thomas Troubridge må væbne sig med tålmodighed, før hans mega bukkeopsats kan udråbes som ny verdensrekord.
Foto: James Ashcroft, Shooting Times.


Den eventuelle nye verdensrekord i bukkeopsatser indrangeres først, når ny procedure er fastlagt.

 

Af Henning Kørvel 05.04.2007
Journalist
hk(@)netnatur.dk

 

De jagtrelaterede medier, der allerede kårer opsatsen, opmålt til 275,65 point, båret af den buk englænderen Thomas Troubridge nedlagde 11. maj 2006 i Dorset, Sydengland, som ny verdensrekord, er for hurtige på aftrækkeren.

 

Netnatur.dk har tidligere skrevet, at det ser ud, som om den engelske bukkeopsats bliver ny verdensrekord. Men vi har ikke kåret den som en sådan. Og forbeholdet skyldes, at bukkeopsatsen afventer en international bedømmelse i CIC-regi, før den udråbes som verdensrekord.

 

Hvornår det sker, vides ikke. Netnatur.dk har rejst spørgsmålet over for CIC (International Council for Game and Wildlife Conservation) i Ungarn. Her bekræfter conservation assistent Kristóf Hecker, at den omhandlende bukkeopsats er opmålt officielt til 275,65 point af Richard Prior, leder af den britiske trofækommission, bistået af baron Simon de Crombrugghe, Belgien. Efterfølgende skal en International CIC-kommission, bestående af eksperter fra mindst tre lande, vurdere opsatsen.



Mens alt var fryd og gammen. Baron Eberhard von Gemmingen med sin mega kronhjort, som først blev kåret som verdensrekord for derefter at blive frataget sin nyvundne status.

- Efter skandalen med den bulgarske kronhjort sidste år har CIC besluttet at udarbejde nye retningslinjer for bedømmelsen af trofæer. Indtil disse retningslinjer foreligger og er publiceret, vil CIC ikke kåre nogen jagttrofæer til ny verdensrekord, fastslår Kristóf Hecker.

 

Kronhjortegeviret, der var skandalens midtpunkt, blev båret af en hjort, der i 2005 blev skudt i Bulgarien af baron Eberhard von Gemmingen, Tyskland. Geviret har 37 ender, og med en score på 278,03 points slog den “Tøffe” fra Jægersborg Dyrehave med 1,06 point, og blev derfor kåret som ny verdensrekord.

 

Men så kan det nok være, det gik stærkt. Og i 2006 blev det så opklaret, at den nye bulgarske verdensrekord nok var skudt i Bulgarien, men at hjorten var fangenskabsopdrættet i Østrig under “yderst kritisable forhold”. CIC havde derefter kun ét at gøre: Fratage det “bulgarske” kronhjortegevir sin nyvundne status som verdensrekord og give titlen tilbage til geviret fra Tøffe fra Jægersborg Dyrehave.

 

Men sporene skræmmer. Derfor kåres den engelske bukkeopsats ikke som ny verdensrekord, før der er fastlagt nye, skudsikre evalueringsregler for elitetrofæer.

 

Læs også:


Bukkeopsatser
ved at få en ny
verdensrekord

Henning Kørvel: Engelsk buk uofficielt opmålt til 28,75 point større end den nuværende verdensrekord.


Mega bukkeopsats
- ny britisk rekord

Henning Kørvel: Opsats fra buk, skudt i Sydengland i april, scorer 222,65 point, og er ny engelsk rekord.

 


Megaopsats
fra England

Henning Kørvel: Opsats med en bruttovægt på 1.128 gram nærmer sig den svenske verdensrekord.


Gevir fra bulgarsk
37-ender kronhjort
ny verdensrekord!

Henning Kørvel: Den nye verdensrekord på 278,03 point slår med 1,06 point “Tøffe” Fra Jægersborg Dyrehave.




Nuværende situation
13 Okt 2008


Mest skyet
16°C
Solopgang 7:36 am
Solnedgang 6:14 pm