Bådehandler: ung tilgang til jagt på stranden og havet
Sport & Hobby i Maribo er oppe på at sælge 20-25 brugte skydepramme forud for jagtsæsonen.
Vrede, fortvivlelse, frustration og afmagt.
Hele registret af følelser fik frit løb, da forliget om den gældende jagtlov mellem interesseparterne i Vildtforvaltningsrådet blev en realitet i 1991. I Storstrøms Amt fik følelsesudbruddene ekstra oktan, fordi forliget med et pennestrøg snuppede strandjagten i “smørhullerne” i EF-Fuglebeskyttelsesområderne, som netop Storstrøms Amt er overstrøet med fra Stevns til Gedser og videre over Smålandsfarvandet til Nordlollands kyst, Vestlolland og farvandet mellem Sydlolland og sandrevet Rødsand i Østersøen.
- Helt givet er det, at da restriktionerne kom, holdt mange jægere op med at drive strandjagt. Givet er det til gengæld også, at den siden hen har fået et opsving. I min forretning sælger jeg i hvert fald mange skydepramme til navnlig nye unge jægere, der udviser stor interesse for strandjagt, siger Lars Hansen, Sport & Hobby i Maribo.
Sport & Hobby har domicil på Banevænget i Sydhavsøernes domkirkeby. Og ingen maritimt fokuserende jæger kan overse forretningen, fordi arealet uden for den altid er fyldt til bristepunktet med alskens jagtfartøjer: Havjagtbåde, havjagtpramme, trækpramme, motorskydepramme og kravlepramme af forskellig slags.
- Kunderne kommer ikke kun fra Lolland og Falster, men fordi jeg har den eneste forretning af slagsen i regionen, så kommer her også mange jægere fra Sjælland for at se på en havjagtbåd eller skydepram, fastslår Lars Hansen.
Han mener, en brugt skydepram er en billig indgangsvinkel til strandjagt. En brugt skydepram koster typisk mellem 2.500 og 3.000 kroner. Herudover kræves forskelligt grej, sikkerhedsudstyr og lokkefugle, før en skydepram er “klædt på” til jagtbrug. Stillet op herimod koster en ny skydepram, fx Jafi, konstrueret af Viggo M. Fynboe, tidligere strandjagtkonsulent, 6.500 kroner. Dertil grej, sikkerhedsudstyr og lokkefugle.
- Jeg synes, det er nemt at sælge skydepramme. Op til en ny jagtsæson er vi nu oppe på at sælge 20-25 brugte skydepramme. Ifølge sagens natur er der stor efterspørgsel på såvel Guldborgpramme som Bredgaardpramme, fordi de begge er fra Lolland-Falster, og efterspørgslen gælder også for motorskydepramme, siger Lars Hansen, der alt andet lige mener, det er lettere at sælge brugte end fabriksnye jagtfartøjer.
Til fremstillingen af nye jagtfartøjer knytter sig nemlig en godkendelsesprocedure, som også er omkostningskrævende. Ikke kun derfor, men fordi hjemmeproduktionen både er billig og fornøjelig for fingernemme sjæle, så findes rundt om i landet flere privatejede støbeforme, der dækker lokale behov for skydepramme, som samtidig medvirker til fastholdelse af skydepramjagt som traditionsrig, national jagtform.
|