Brugernavn:
Password:

Glemt dit password?

Opret dig som bruger






Lad os få
blæst, tak

wild-life-image.dk

 

- Kun ruskvejr kan sætte gang i andejagten, siger strandjæger Claus From Jensen.

 

 

Af Henning Kørvel 18.10.2005
Journalist
hkpress(hos)image.dk

 

Et oktobervejr med sol fra en skyfrihimmel og 15-17 plusgrader findes der næppe danskere, som klager over. Men bortset fra, at varmerekorden giver næring til spekulationen om, global opvarmning spiller ind, så findes dog mindst én gruppe danskere, der godt kunne tænke sig noget andet vejrlig: Andejægerne.

 

- Vi mangler noget ruskvejr for at få sat gang i andejagten. Det er karakteristisk, at der de steder, hvor jeg driver pramjagt, især er mangel på gråænder, siger strandjæger Claus From Jensen, som driver jagt i farvandene omkring Lolland-Falster.

 

I den første del af årets andejagtsæson var der i det mindste i farvandene omkring Lolland-Falster godt med krikænder. Senere er pibeænder i stort tal kommet til. Sæsonen indtil nu har også været præget af mange grågæs. På det sidste er der endvidere kommet mange mørkbugede knortegæs til landet. Selv om de ikke er jagtbare, er det for From Jensen en fornøjelse at skue dem, ganske som for de ligeledes ikke jagtbare bramgæs vedkommende.

 

- Grundet det milde vejr og mangel på blæst har jeg indtil nu skudt lidt færre ænder, end jeg plejer at have skudt på nuværende tidspunkt, siger Claus From Jensen, der indtil 16. oktober havde skudt 56 svømmeænder og fem grågæs i indeværende jagtsæson.

 

From Jensen tror dog på, at weekenden 15.-16. oktober muligvis giver et vendepunkt i andejagten. For i og med, at jagten på fasanhøner gik ind 16. oktober, og der fra nu vil blive drevet drivjagt på fasaner, ofte i kombination med andejagt, mange steder i landsdelen, så mener han, dette vil sende store mængder gråænder ud på fiskeriterritoriet.

 

- Her er de velkomne, lover Claus From Jensen.

 

 




Nuværende situation
08 Okt 2008


Delvist skyet
14°C
Solopgang 7:26 am
Solnedgang 6:26 pm