En få uger gammel pointer med en nyskudt sneppe dukker af og til op her på siden. Nu er hvalpen voksen og læs bare her, hvordan det netop er gået den

Af Redaktionen 

En ung pointer med en nyskudd sneppe er ved flere lejligheder blevet anvendt her på siden. 

Billedet rummer alt det som enhver ny hundejer kan nikke genkendende til: Håb, drømme og tårnhøje forventninger til alle de oplevelser, der venter. 

For Flemming Fille Sørensen bliver drømme dog ikke “bare” ved drømmene. De bliver i reglen gjort til virkelighed. 

Søndag. d. 12 oktober blev sneppe-apportøren fra Sønderjylland ny Danmarks Mester. 

Læs mere om DM for stående hunde 2020 herunder.  

 Fugledes Mille med nyskudt sneppe d. 1. 11. 2015.
Sted: Schakenborg og indehaver af den få uger gamle pointer Flemming Sørensen.   

 

DM for stående jagthunde 2020

Søndag den 12.oktober blev 2020-udgaven af Danmarksmesterskabet for stående jagthunde afviklet.

De specielle omstændigheder med corona og forsamlingsforbud, betød at der ikke som på traditionel vis var fælles samling for alle inden start og ej heller en fælles afslutning.

De engelske racer gik omkring Hjallerup, mens de kontinentale også var i det nordjyske, men på terræner omkring Langholt og Hals.

Sejren hos de kontinentale gik til Kleiner Münsterlænderen Diva, ejer og fører Rune Rishøj.

Resultater ses nedenfor:

Engelske Racer

Hos de engelske hunde gik sejren til den nykårede brugschampion, Fugledes A.Mille, ejer og fører Flemming Sørensen.

Placeringerne var som følger:

1.vinder med ck og Danmarksmester P Fugledes Mille v/ Flemming Sørensen

  1. vinder ES Nordvestjydens Odin v/Kurt Nedergaard
  2. vinder ES Bjerndrup Neagu v/Sv. Aage Vad
  3. Vinder P Spurvfugldalens Quinzy v/ Lasse Weberg
  4. vinder P Frierfjordens Randi v/Jens Have
  5. vinder ES Nordvestjyden’s Nia v/ Jan Nielsen

Kontinentale racer

  1. vinder CK Danmarksmester
    Diva Dk07189/2017, 07/04-2017, T, Brun/Hvid, Kleiner Münsterländer DKCH DKJCH SEJCH Uldjydens Pedro – DKJCH DKBRCH Ayla O E F Rune Riishøj, Over Spangen 6, Kisum, 7800 Skive
  2. vinder CK
    Arnbjergs Basti Dk16188/2015, 08/08-2015, H, Brunsp.M Brune Aftegn, DJ Øst Korthåret Hønsehund Sam vom Delme Horst – Tessan’s Gina O: Søren Weber E F Bjarne Axelsen, Slågårdsvej 7, Frøslev, 4660 Store Heddinge
  3. vinder CK
    Zakko Dk08665/2017, 19/05-2017, H, Brun/Hvid, Kleiner Münsterländer DMK DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH DKJCH KLBCH Rico – Uldjydens Sikki O Ellen Greve E F: Jeppe Fält-Hansen, Lupinvej 25, 3550 Slangerup
  4. vinder
    Agerskov’s F. Molly. Dk04631/2018, 07/03-2018, T, Brunskimmel, Ruhåret Hønsehund DKJCH Fasanlunden’s Otto – Karmdal Hella O E F Michael Riis Jensen, Rughaven 6, 9320 Hjallerup
  5. vinder
    Asja Dk05873/2013, 27/03-2013, T, Brun/Hvid, Kleiner Münsterländer SECH SEJCH INTCH VV08 NORDV07 Rogstabergets Jackson Browne – Høegstoft Dharma O: Rune Riishøj E F: Michael Østergård, Skovtoften 10, 6900 Skjern
  6. vinder
    Bislevs Petra Dk11617/2016, 16/06-2016, T, Brunsp.M Brune Aftegn Korthåret Hønsehund Græsdalen Ras – DKCH Bislevs H-Fie O: Poul Bislev E F Benny Green Jørgensen, Højbyvej 4, Borris, 6900 Skjern

Del gerne artiklen hvor du ønsker...
Translate »