“A man carrying a shark through the streets of Mogadishu” er titlen på et værk signeret af fotografen Jan Grarup. Værket tilbydes på Bruun Rasmussen og hammerslaget går ubeskåret til Dignity

Tekst og foto: Bruun Rasmussen Kunstauktioner

Unika print til fordel for Dignit
Jan Grarup: “A man carrying a shark through the streets of Mogadishu”. Signeret Jan Grarup. Unika print til fordel for Dignity.
Be­skriv­el­se
“A man carrying a shark through the streets of Mogadishu”. Signeret Jan Grarup. Unika print til fordel for Dignity. Pigment print på Hahnemuhle fine art Baryta 325g. Indrammet med træramme. 90×120 cm

Værket her er en del af velgørenhedsauktionen over fotografier af den danske fotograf Jan Grarup på vegne af Dignity – Dansk Institut Mod Tortur, der netop har modtaget Kronprinseparrets Sociale Pris 2017. Hammerslaget går ubeskåret til Dignity.

Den danske fotograf Jan Grarup er anerkendt over hele verden for sine krigsfotografier fra alverdens brændpunkter. I et nyt fotobogværk ”And Then There Was Silence” præsenterer han sine mest ikoniske fotografier fra de seneste årtier blandt krigshærgede soldater, mennesker på flugt og i stor nød. 12 fotografier fra bogen kommer nu under hammeren til fordel for organisationen Dignity, Dansk Institut Mod Tortur.

Fotografiet er præsenteret i Jan Grarups nye bogværk “And Then There Was Silence” sammen med en række af hans mest ikoniske fotografier fra alverdens brændpunkter, taget gennem de seneste 20 år. Ved en stort event i Operaen i København den 6. december 2017 lavet i samarbejde med Dignity optræder han med fotografier og fortællinger fra bogværket.

SÆREFTERSYN I NYHAVN

12 af de omtalte værker fra forestillingen udbydes på velgørenhedsauktionen. Efter forestillingen på Operaen har Dignity arrangeret et særeftersyn af værkerne på et af Jan Grarups yndlingssteder, Nyhavns Bodega, Lille Strandstræde 11, København K fra den 7.-13. december mellem kl. 16–19. For yderligere spørgsmål om værkerne kontakt venligst Dignity på 3376 0600.

KLIK her og se næste bud